Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw
Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw
Dom Pomocy Społecznej w Rzeżewie położony jest w pięknym zabytkowym parku o powierzchni 3,6 ha na terenie gminy Lubień Kujawski, powiat włocławski, województwo kujawsko-pomorskie.
Jesteśmy placówką całodobową stacjonarną przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku, które ze względu na stan zdrowia , niepełnosprawność nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby w dniu jej kierowania do dps.
Decyzję o umieszczeniu w dps wydaje starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej.
Pobyt w dps jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca ustalonego przez starostę i ogłoszonego w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.
Obowiązani do wnoszenia opłat za pobyt w dps są w kolejności:
- Mieszkaniec domu, przy czym opłata za pobyt nie może wynosić więcej niż 70 % jego dochodu.
- Małżonek, zstępni przed wstępnymi na podstawie zawartej umowy z OPS
- Gmina, z której osoba została skierowana do DPS – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania a opłatą wniesioną przez osoby zobowiązane.
Mieszkańcom przysługuje możliwość wnoszenia i załatwiania skarg i wniosków.
Kontakt z dyrektorem domu możliwy w każdy wtorek od 8.00 do.15.00 oraz codziennie w pozostałe dni.
Uchwałą Zarządu Powiatu z dniem 26 lipca 2022 roku Pani Edyta Pietrzak została zatrudniona na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rzeżewie
Prawa i obowiązki Mieszkańców Domu zawarte są w „Regulaminie dla Mieszkańców DPS w Rzeżewie” oraz procedurach wewnętrznych, regulujących zasady współżycia społecznego.
Dom działa w oparciu o:
Ustawę z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 901)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2023 roku w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 roku poz. 734)
Organizacja i funkcjonowanie Domu
Dom Pomocy Społecznej w Rzeżewie został utworzony 1 stycznia 1992 roku Zarządzeniem Nr 102/91 Wojewody Włocławskiego z dnia 24 grudnia 1991 roku, wpisany do Rejestru Domów Pomocy Społecznej prowadzonego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego na podstawie zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej nr WPS.VI.AMi.9013/2/2007 z dnia 10 stycznia 2007 r. oraz decyzji zmieniającej nr WPS.III.9423.1.4.2017.LS/SSz/EA z dnia 8 listopada 2017 r. Jest jednostką organizacyjną Powiatu Włocławskiego. Jako jednostka stałego pobytu przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku. Zezwolenie wydane zostało na czas nieokreślony. Aktualnie dysponuje 34 miejscami rzeczywistymi.
Podstawę prawną funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Rzeżewie stanowią:
- Statut przyjęty uchwałą nr XLIII/468/06 Rady Powiatu we Włocławku z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie nadania statutu Domowi Pomocy Społecznej w Rzeżewie.
- Regulamin Organizacyjny przyjęty uchwałą nr 291/16 Zarządu Powiatu we Włocławku z dnia 8 września 2016 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu Organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Rzeżewie.
Dom prowadzi gospodarkę finansową w formie jednostki budżetowej wg zasad określonych w przepisach ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 1270).
Podstawą gospodarki finansowej Domu jest plan dochodów i wydatków, przyjmowany na okres roku kalendarzowego.
Jednostka prowadzi rachunkowość na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 120).
Dom świadczy usługi zgodnie z obowiązującym standardem podstawowych usług:
Usługi bytowe
1. Miejsce zamieszkania
W Domu znajdują się następujące pomieszczenia:
17 pokoi mieszkalnych , tj. 1 pokój czteroosobowy przeznaczony dla osób leżących, 10 pokoi dwuosobowych, 2 pokoje trzyosobowe, 4 pokoje jednoosobowe. Pokoje wyposażone w szafy, stoły, łóżka, krzesła, szafki nocne.
Ponadto znajdują się: pokój dziennego pobytu, jadalnia, gabinet medycznej pomocy doraźnej, sala do terapii, sala do rehabilitacji, kuchenka pomocnicza, pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia, palarnia, pokój gościnny, kaplica.
W budynku zainstalowana jest winda dla osób niepełnosprawnych oraz system przyzywowo-alarmowy i alarmowo-przeciwpożarowy.
2. Wyżywienie
Dom posiada własną kuchnie, zatrudnia dietetyka, który dba o właściwą jakość żywienia, również dietetycznego. Zapewniamy 4 posiłki dziennie oraz podstawowe produkty żywnościowe i napoje dostępne przez całą dobę.
3.Warunki sanitarne:
Dom posiada 7 łazienek ogólnodostępnych z wanną lub natryskiem, 11 toalet dostosowanych do osób niepełnosprawnych.
4. Odzież, obuwie, środki czystości i higieniczne
Dom zapewnia mieszkańcom, którzy nie mogą zrealizować w/w potrzeb we własnym zakresie. Mieszkańcy mają zapewnione pranie pościeli, ręczników oraz odzieży i bielizny
osobistej.
Usługi opiekuńcze:
1.Udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych
2.Całodobowa opieka sprawowana przez wykwalifikowane opiekunki
3.Usługi z zakresu opieki pielęgniarskiej realizowane są przez zatrudnione przez Dom pielęgniarki, które zajmują się m.in. podawaniem leków, wykonywaniem iniekcji i wkuć, opatrywaniem ran, obsługą gabinetu medycznej pomocy doraźnej, umawianiem na wizyty lekarskie, realizowaniem zleceń lekarskich, zamawianiem leków i zleceń na wyroby higieniczne oraz transport medyczny.
4. Pomoc w załatwianiu spraw osobistych, utrzymywaniu kontaktów z rodziną.
Usługi wspomagające:
1. Organizacja terapii zajęciowej: ergoterapia, muzykoterapia, relaksacja, biblioterapia, zajęcia plastyczne, manualne i inne.
2. Podnoszenie sprawności i aktywizowanie mieszkańców
Mieszkańcy korzystają z rehabilitacji ogólnousprawniającej, w ramach porozumienia z podmiotem leczniczym realizowane są zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych. Ponadto jest możliwość korzystania z Sali do ćwiczeń ruchowych, która wyposażona jest w drabinki, materace, UGUL, rowerki ergometryczne, symulator wioseł, bieżnia elektryczna.
3. Na terenie Domu organizowane są uroczystości świąteczne, urodziny mieszkańców, spotkania integracyjne. Mieszkańcy mają możliwość wyjazdów na imprezy kulturalne, wycieczki, itp.
4. Zapewniona jest opieka duszpasterska, gdzie na terenie Domu raz w tygodniu odprawiana jest msza święta oraz sprawowana ostatnia posługa.
5. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia logopedyczne prowadzone przez wykwalifikowanego logopedę na podstawie wystawionego zlecenia od lekarza POZ.
6. Konsultacje z psychologiem odbywają się 3 razy w miesięcy.
W Domu funkcjonuje Samorząd Mieszkańców, którego reprezentantem jest Rada Mieszkańców, która składa się z 3 osób: Przewodniczącego, Pełnomocnika ds. żywienia oraz Pełnomocnika ds. kulturalnych i aktywizacji.
Prawa i obowiązki Mieszkańców Domu zawarte są w „Regulaminie dla Mieszkańców DPS w Rzeżewie” oraz procedurach wewnętrznych, regulujących zasady współżycia społecznego.
Dom umożliwia i organizuje mieszkańcom pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, pokrywa opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność do wysokości limitu ceny przysługujących im na podstawie odrębnych przepisów.
Mieszkańcy mają możliwość bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych.
GOSPODARKA MAJĄTKIEM
Grunty oraz budynki i budowle na mocy aktu notarialnego nr Repetytorium A 290/2018
z dnia 10 stycznia 2018 roku stały się własnością Powiatu Włocławskiego i zostały przekazane Domowi Pomocy Społecznej w Rzeżewie w trwały zarząd.